Greek Language courses

There is evidence that the best way to learn a language is in the country where the language is spoken. At the Elysium Experience we strongly believe that and we offer every day Greek language courses, along with different experiences that will enhance your learning.

Where & Who

We hold the Greek lessons in our private garden which is a peaceful setting. Our classes are small sizes, four to six people maximum. We also accept students who are not staying in our guesthouse as we feel it is a great way to meet new friends, share your experiences and have fun.

What we offer

You may want to spend just a few hours on Greek or a bit more than that. You may be a total beginner or you already speak a little Greek, either way you will find your place in The Elysium Experience!

Say it – Make it – Taste it

Say it – Make it – Taste it is a three-day language and culture program that will give you a basic understanding of everyday dialogues in Greek. This program is combined with a cooking lesson where you can practice what you have learned while enjoining some traditional Greek specialties. The program runs every Tuesday, Wednesday and Thursday and accommodates tree to six guests.

Tuesday 11:00 – 13:00 Greek language class
Wednesday 11:00 – 13:00 Greek language class
Thursday 15:30 – 17:30 Greek language class
Thursday18:00 – 21:30 Traditional Cooking class

Price 110€ per person

Greek Monday

Greek Monday is designed for guests that want to get an idea of Greek language and Greek cooking, but do not have much time to spend. On a Greek Monday we start with a two and a half hours of language class where we will learn the alphabet and practice some basic dialogues. After a short break we will move to the cooking class where we will see some of the most traditional recipes being cooked before our eyes and enjoy them with a glass of local wine. The program runs every Monday and accommodated three to six guests.

Monday15:00 – 17:30Greek language class
Monday18:00 – 21:30Traditional Cooking class

Price 55€ per person

Private Classes

If you would like one to one enhanced learning, you will have the opportunity to arrange private lessons just for you exclusively or combined with other programs and experiences. 

Group price 15€ per hour

Private lesson price 25€ per hour

If you need more information don’t hesitate to contact us and we will be very happy to answer your questions.

%d bloggers like this: